Zika Virüsü

Zika virüsü, son zamanlarda (2007-2013) ortaya çıkan ve ölümcül sonuçlara sebebiyet veren tehlikeli bir virustur. Tıp terminolojisine Flaviviridae virüs ailesi olarak geçen aileye mensup, Flavivirus cinsinden bir virüstür ve geçtiği kişide Zika Ateşi veya Zika Hastalığı neden bir hastalığa sebep olur. Bu viral hastalık ilk kez 1940’lı yıllarda Uganda’nın Ziga adı verilen ormanlarında yaşaymış maymunlarda görülmüştür. Günümüzde ise sivrisinekler aracılığı ile Brezilya’da yayılma göstermektedir.

zikavirusu

Zika virüsünün kesinleşmiş belirtileri olmamakla beraber yüksek ateş, kusma, deride döküntüler, kas ve eklem ağrıları gibi belirtilerle karşılaşılmıştır. Ancak uzmanlara göre zika ateşinin herhangi bir belirtiye sebep olmadığı da belirtilmektedir. Bu virüs özellikle hamile bayanlarda bebeğin sakat doğmasına sebep olmaktadır. Bebeklerin beyninde oluşturduğu hasar nedeniyle mikrosefaliye yani kafanın normalden daha küçük boyutta olmasına yol açmaktadır. Brezilya’da sağlık kesimi zika virüsü vakalarının artmasının yanı sıra mikrosefali ile doğmuş bebeklerin de Brezilya’nın kuzeydoğusunda arttığını belirtti. Buna dayanılarak zika virüsü ile mikrosefali oluşumu arasında bir ilişkinin olmasının muhtemel olabileceği saptanmıştır. Kesin bulgulara ulaşılması için araştırmaların devam etmesi gerekmektedir.

Zika virüsü Aedes cinsi ve genellikte tropikal bölgelerde yaşamını sürdüren Aedes aegypti adlı sivrisineğin ısırması ile bulaşıyor. Bu sivrisinek deng, chikungunya ve sarıhumma gibi hastalıkların bulaşmasına da sebep olmaktadır.

Bu hastalıktan alınacak bazı önlemlerle korunmak mevcut. Özellikle sivrisineklerin yaşadığı ve yumurtalarının olduğu yerler Zika virüsü için çok önemli risk altında olan yerlerdendir. 2016 Rio olimpiyatlarının yapılacağı Brezilya’da bu hastalığa yakalanan vakaların olması oraya seyahat edecekleri düşündürmektedir. Kıyafet olarak açık renkli giysilerin tercih edilmesi, mümkün oldukça vücudumuzun açıkta kalan bölgelerinin kapatılması, yaşadığımız evlerin kapı ve pencerelerine uygun sinekliklerin takılması sivrisineklerle oluşabilecek etkileşimi azaltabilecek önlemlerdendir. Uzmanlarda haşere öldürücü spreylerin de kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Zika virüsünün tedavisine değinecek olursak henüz kesin bir tedavi yöntemi maalesef ki bulunamamıştır. Bu konu ile ilgili aşı çalışmalara yapılmaktadır. Ancak geliştirilen aşının gerekli tetkiklerden geçip gerekli onayları alması ve dünya genelinde kullanılmaya başlaması uzun bir süreyi alacak gibi gözükmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fiber Sohbet